Az ember eléggé elszakadt a termeszedtől az elmúlt néhány évtizedben. Ez a trend már az ipari forradalom óta fokozódik és jelenleg a tetőfokára hágott, de nagy eséllyel itt még nem állt meg. Sajnos az erdők, rétek, tengerpart, folyók, tavak csak addig érdekesek a legtöbb személynek, amíg ott eltöltik a jól megérdemelt pihenőidejüket. Ezt követően már teljesen el is felejtkeznek annak a fontosságáról.
Voltaképpen túrizmusra van használva a táj, teljesen figyelmetlenül hagyva, hogy egy élő és lélegző rendszerről van szó, ami nélkül képtelenek lennénk életben maradni. A természetvédelem fő feladatköre, hogy amennyire csak lehet, megóvja a még jól működő rendszereket a külső beavatkozásoktól. Nincs könnyű dolga a szakembereknek, mert olyan ütemben pusztulnak ki a különféle fajok, amit felfogni is képtelenek vagyunk. Ezeknek az eltűnése gyakran komoly vákuumot hagy maga után, amit jobb esetben betölt egy másik életforma, pótolva a hiányt.
A természetvédelem fegyvertára kiürülőben van a gazdaság orientált világban. Kit érdekelnek a méhek, amikor jelentős pénzeket lehet keresni különféle rovarölő vegyszerek eladásával? A probléma csak az, hogy a hasznos élőlények nélkül, nem lesz termés, amit aztán fogyaszthatunk. A természetvédelem lassan elveszti a csatákat és az emberi kabzsiság kerekedig felülre, aminek viszont olyan visszahatásai lesznek, amit nem szívesen fogunk elszenvedni. Attól, hogy van néhány tájvédelmi körzet és szigorúan őrzött rezervátum, még oda kell figyelnünk, hogy a környezetünkben lehetőleg minél nagyobb biodiverzitásban forduljanak elő az állatok és növények.
Elég csak egy kiskert, amit gondozunk, Ha ezen területen belül megadjuk az esélyt, hogy gondtalanul éljenek bizonyos fajok, már sokat tettünk. Értékeljük a bennünket körülvevő, életünket segítő létformákat és éljünk azokkal harmóniában. A természetvédelem tulajdonképpen minden ember javát szolgálja, még akkor is, ha erről a legtöbben tudomást sem vesznek. Ismerjük meg az alapelveit és tegyünk meg mindent azért, hogy kamatoztassuk azokat a hétköznapokban.