Egyre jobban ütik a vészharangot világszerte, hogy muszáj valamit tenni a klímaváltozással szemben. Nem feltétlenül kell minden esetben globálisan gondolkodnunk, mert már az nagyon sokat tud jelenteni, ha képesek vagyunk a közvetlen környezetünkben lecsökkenteni a felesleges károsanyag kibocsájtást. Ilyen formában például Kínában a passzívház hatalmas népszerűségnek kezdett el örvendeni, mert egy azonnali megoldást nyújt a nagyobb városok területén a szmoggal szemben.
A lényege abban rejlik, hogy egy teljesen zárt rendszerű, levegőztető egységen keresztül jut be a lakásba a szűrt levegő, így kizárhatóak a légszennyező anyagok, valamint maga a passzívház sem termel jóformán semmilyen a légkörbe juttatható füstgázt. Hogyan lehet ez? Nagyon egyszerűen úgy, hogy a hő megtartás több alappilléren áll. Az egyik a már említett folyamatos és egyenletes szellőztetés, ami hővisszanyerős módon végezhető, valamint a szigetelésre is komoly hangsúly esik. Ezen felül a természet erejét használják ki a tervezők a passzívház építése során.
A déli irányú tájolás révén elérhető, hogy jelentős mennyiségű napsugárzás érkezzen be, amit a hatalmas üvegfeleletek fokoznak és benntartanak, így kialakul egy melegházhatás. Ez annyira hatékony, hogy még a téli szórt fény esetében is képes egy kellemes klímát biztosítani. Ami pedig az éjszakát jelenti, elektromos inverterekkel könnyedén megtartható az ideális 20-22 fokos hőmérséklet. Jogos kérdés, hogy honnan nyerjük az energiát a berendezési tárgyak működtetéséhez?
Erre a célra remekül megfelelnek a napelemes tetőcserepek, ami magyar szabadalom és olcsóbban jön ki, mint a hagyományos sík napelem panelek beszerzése. 200 darab ilyen kivitelű cserép gond nélkül ellátja a teljes háztartást, de utólag is lassan felszerelhetők ezek az egységek. Fontos, hogy a passzívház technológia, a már meglévő ingatlanok esetében is alkalmazható, megfelelő tervezéssel. A rezsiköltségek gyorsan lecsökkennek és a megtérülés szintén gyors ilyen módon. Ami pedig megfizethetetlen, hogy jelentősen megkíméljük a közvetlen környezetünket, ezzel pedig hozzájárulunk a globális szennyezés mérsékléséhez.