A hőtároló rendszerének segítségével, a radiátoros fűtés napelemmel kifejezetten gazdaságos működésű. Segítségével rengeteg pénzt takaríthatunk meg, ha megfelelő mennyiségű napelemmel kötjük össze a fűtési rendszerben.
Szakértők szerint, a háztartások áramigényének körülbelül 70%-át a fűtési költségek teszik ki. Az elektromos radiátorok már régóta közkedveltek, hiszen működésük hangtalan, nem bocsátanak ki semmiféle káros anyagot, ráadásul, mivel tárolják a hőt, igen hatékonyak.
Ez utóbbi tulajdonságuk azoknak a samott tégláknak köszönhető, amelyek a napelemes radiátor szerkezetében kerültek elhelyezésre. Ahhoz, hogy a működésük ne csak hatékony, de gazdaságos is legyen, érdemes olyan energiaforrást találni, amelyiknek bekerülési költsége szinte nulla, leszámítva a kiépítendő napelemeket és kiegészítőket tartalmazó infrastruktúra árát.
Hogyan működik a radiátoros fűtés napelemmel?
A napelemes radiátorok rendszere teljesen zárt, fűtővezetékek hevítik fel a samott blokkokat. Az elektromos radiátornak önmagában alig van telepítési költsége és gyakorlatilag nincs szüksége szervizelésre. Különleges kiképzése miatt, a radiátoroknak napi szinten körülbelül 5-8 órányi áramfelvételre van szükségük.
Ez úgy lehetséges, hogy a hőtárolós technológiának, valamint egy termosztátnak köszönhetően, miután elérte a helyiség fűtéséhez előre beállított hőfokot, magától kikapcsol, majd amikor szükséges, akkor visszakapcsol. Működése során egészségre káros anyag, például füst nem távozik belőle.
A napelemes radiátorokat felszerelhetjük a falra, de állhatnak lábon vagy görgőkön is, ha úgy praktikusabb a használatuk. Így mobilizálhatjuk is a fűtőelemeket, amelyeket elég egyszerűen a konnektorhoz csatlakoztatni. A napelemes radiátorok hőleadása azonnali, tehát nincs szükség arra, hogy először bemelegedjen a fűtőtest, mint a régebbi modelleknél.
Mi az a titokzatos samott a napelemes radiátorban?
A samott egy tűzálló anyag, ami blokkok formájában kerül beépítésre az elektromos radiátorokba. Mivel a samott teljes mértékben víztaszító, a legpárásabb fürdőszobákban is bátran lehet használni a napelemes radiátorokat.
A szürkés vagy világosbarna színű, tűzálló samottot, amit agyagból égetnek ki, korábban kandallók és kályhák bélelésére használták, kiaknázva a hőtartó tulajdonságát. Ezt a régi, mesteri tudást ültették át a mai elektromos radiátorokba a tervezők, hogy a működését a segítségével gazdaságosabbá tegyék.
Tényleg lehet spórolni a radiátoros fűtés napelemmel való kombinációjával?
A válasz: igen! A radiátoros fűtés napelemmel kombinálva ugyanis kifejezetten takarékos megoldás, hiszen megújuló energiaforrással működik. Így nem kell elektromos áramot vételezni azért, hogy hűvösebb időben fűthessünk.
Ezzel a módszerrel egyszerre minimalizálhatjuk az otthonunk rezsijét, tehetjük energiahatékonnyá a házunk működését és mindezek mellett, még a környezetünket is kíméljük, hiszen nem használunk fosszilis energiaforrásokat.
Miként szabályozhatóak a napelemes radiátorok?
Általában manuálisan vagy digitálisan állítható be a termosztáton a kívánt hőfok, amit elérve kikapcsol a fűtőelem. Azonban, ha kihasználjuk a kor vívmányait, érdemes olyan napelemes radiátort választunk a vásárlás idején, amit akár a távolból is lehet programozni.
Ily módon az egyes helyiségek fűtését is könnyen szabályozhatjuk. Ezzel a módszerrel, ha nem használjuk az adott szobát, még több energiát és ezzel pénzt spórolhatunk, hiszen nem fűtjük feleslegesen az üres tereket. Ez a megoldás főleg akkor praktikus, ha a családtagok egy része átmenetileg máshol él, így az ő lakrészükben elegendő egy alapfűtés, ha nagyon hideg van.
A radiátoros fűtés napelemmel megajándékozhat még egy szobával
A hagyományos, kazános fűtés esetében, a kazánnak egy külön helyiséget kellett biztosítani és arra is külön oda kellett figyelni, hogy a szerkezet biztonságos legyen. A napelemek telepítése és rendszerbe kapcsolása után nincs szükség a nagy kazánra, így annak a helyét szabadon használhatjuk a továbbiakban.